
Producent - FriesenPress
Rok wydania - 2024
Stron - 342
Oprawa - Miekka
Język - angielski
Autor - Paul Wojdak
Ojciec Paula Wojdaka, Paweł, urodził się w 1912 roku w Nowosybirsku na Syberii. W XIX w. wielu Polaków zostało zesłanych na Syberię za bunt przeciwko represyjnej polityce carskiej Rosji, której celem było zniszczenie języka i kultury polskiej. Ostatecznie mieszkali na Syberii przez pokolenia. W latach 20. XX wieku po rewolucji rosyjskiej nastąpiła wojna i chaos, a Polacy zostali uznani za „wrogów ludu”, uciekając na wschód jako uchodźcy. Większość zmarła z powodu chorób, głodu, zimna lub przemocy, w tym rodzice Pawła, a wiele polskich dzieci zostało tragicznie uwięzionych na Syberii — wśród nich siedmioletni Paweł.
Później, mieszkając w Kanadzie z żoną i synem, Paweł nie mógł mówić o swoim dzieciństwie i odmawiał mówienia o swoim życiu młodego dorosłego, ale jego wspomnienia były czasami wyzwalane przez przypadkowe zdarzenia, pozostawiając tajemnicze fragmenty informacji dla jego syna, Paula. Dlaczego jego ojciec mógł śpiewać japoński hymn narodowy? Jak to się stało, że jako młody chłopiec w Stanach Zjednoczonych zobaczył traktor?
Zainspirowany miłością do ojca połączoną z pragnieniem zrozumienia skomplikowanego życia Pawła, po śmierci ojca Paul podejmuje się trudnego zadania próby poskładania w całość przeszłości ojca, zdeterminowany, aby odkryć prawdę w nadziei na poznanie historii człowieka, który pomimo wszystkich trudności był pełen szacunku, lojalny, oddany i kochający.
Znając tylko fragmenty dzieciństwa ojca i wiedząc, że jego ojciec walczył w II wojnie światowej, Paul zaczyna od połączenia historii ojca z historiami innych polskich dzieci i mężczyzn na Syberii i w Europie Wschodniej w latach 1917–1945. Stamtąd wydobywa na światło dzienne niezwykłą historię Polskiego Komitetu Ratunkowego i ich trudnej sytuacji ratowania polskich dzieci na Syberii po I wojnie światowej oraz współczucia Japończyków, którzy dali schronienie tym dzieciom. Podążając śladami ojca, dzieli się niesamowitą podróżą, którą te dzieci odbyły, zanim ostatecznie dotarły do Polski pod koniec 1922 roku, tylko po to, by w 1939 roku ich życie znów stanęło w miejscu, gdy Polska została zaatakowana przez Rosję i Niemcy.
Escape from Siberia, Escape from Memory nie tylko opowiada niezwykłą historię bohaterstwa i przetrwania, ale także bada walkę o odzyskanie i zachowanie pamięci kulturowej i osobistej oraz wpływ wojny na dzieci i młodych dorosłych.